Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

       koronawirus

banner poradni segregacji   

baner1

   W sobotę 23 września na boisku sportowym w Czerwonej Wodzie odbyły się Międzynarodowe Zawody Sportowo – Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. W rywalizacji wzięło udział 5 drużyn: z MDP Czerwona Woda, MDP Ruszów, MDP Jagodzin, MDP Stary Węgliniec oraz połączone dwie drużyny niemieckie JF Horka i JF Kodersdorf. Rywalizacja odbyła się według międzynarodowego regulaminu CTIF, który wymaga od startujących dużych umiejętności sprawnościowych, a także niemałej wiedzy pożarniczej.

   Pomysł wspólnych zawodów wyszedł z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerwonej Wodzie, która w tym roku chciała uczcić X- lecie istnienia Drużyny Młodzieżowej. Tego dnia nowi członkowie z tej jednostki złożyli uroczystą przysięgę na sztandar oraz otrzymali srebrne i brązowe odznaki MDP.

   Dzięki sprzyjającym okolicznościom tj. zakup przez Gminę Węgliniec nowego (drugiego w powiecie) toru przeszkód oraz międzynarodowej współpracy naszej gminy z gminą Horka i Kodersdorf, możliwe było pozyskanie środków finansowych z Europejskiego Funduszu Regionalnego INTEREG Polska – Saksonia pod nazwą: Międzynarodowa Współpraca Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Celem projektu było wzmocnienie współpracy partnerskiej w zakresie ochrony przeciwpożarowej poprzez intensyfikację działań OSP i wpieranie współpracy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

   Pomimo późnej pory roku i nienajlepszej pogody wszystkie założone cele udało się zrealizować, a atrakcji było niemało.

   Ćwiczenie bojowe oraz sztafeta to konkurencje typowo pożarnicze, w których bezkonkurencyjni okazali się Młodzieżowcy z Ruszowa, którzy zajęli pierwsze miejsce, drugie przypadło jubilatom z Czerwonej Wody. Trzecie wywalczyła MDP z Jagodzina,  czwarte połączony zespół z Horki i Kodersdorfu, a piąte po zaciętej rywalizacji zajęli młodzi strażacy ze Starego Węglińca. Tego dnia odbył się również międzypaństwowy mecz piłki nożnej: Polska – Niemcy (zawodnicy z młodzieżowych drużyn strażackich). Gospodarze nie okazali się gościnni i wygrali 5:0. Nie zabrakło też atrakcji w postaci prezentacji sprzętu pożarniczego, ale wszystko „przebiła” najwyższa w rejonie drabina SD-42 z Komendy Powiatowej PSP z Bolesławca. 

  Zawody swoją obecnością uświetnili: Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec Stanisław Mikołajczyk, Burmistrz Kodersdorf Rene Schone, Członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP we Wrocławiu Druh Kazimierz Słabicki, Komendant Powiatowy PSP w Bolesławcu st. bryg. Grzegorz Kocon, st. kpt. Artur Czułajewski Dowódca JRG z PSP w Zgorzelcu, Sekretarz Gminy i Miasta Węgliniec Marcin Papla, Radni Rady Miejskiej Węglińca, Pani Beata Bogacz Inspektor do Spraw Oświaty w Gminie Węgliniec, która była autorem projektu.

   Szczególne podziękowania kieruję do Komisji Sędziowskiej z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu, która profesjonalnie oceniła zawody. Dziękuję również Komendantom Powiatowym PSP ze Zgorzelca i Bolesławca, a także Komendantowi Gminnemu ZOSP RP w Węglińcu Januszowi Drosiowi za wsparcie organizacyjne. Dziękuję również rodzicom dzieci z MDP Czerwona Woda Sołtysowi Wsi Pani Elżbiecie Grabowskiej, Radzie Sołeckiej, Zarządowi Klubu Sportowego „Piast” Czerwona Woda, Strażakom z OSP Czerwona Woda oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji pierwszych w naszej gminie Międzynarodowych Zawodów Sportowo – Pożarniczych MDP. Sponsorami imprezy byli: Gmina Węgliniec, Rada Miejska Węglińca oraz Pan Andrzej Mazurkiewicz ze Starego Węglińca.

Prezes Strażaków Gminy Węgliniec  Waldemar Błauciak.

Foto: Janusz Wilk i Janusz Droś

1

1

1

1

4.1

1

1

1

1

8.1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1