Rozmiar czcionki:
Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

 

plakat koniec spisu

czyste powietrze

 

            Dnia 26 kwietnia 2018r. odbyła się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Czerwonej Wodzie uroczystość Uchwalenia Konstytucji 3 Maja – Bóg, Honor, Ojczyzna. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy V. Dekoracje zostały przygotowane ze szczególnym wyczuciem i wyakcentowaniem tego, że jest to ważna uroczystość historyczna i narodowa, ale umiejscowiona tu i teraz. W pracach nad dekoracją brali uczniowie pod opieką wychowawcy, nauczyciela techniki i rodziców.

            Motywem centralnym była flaga biało- czerwona. Obok rozpościerało się hasło: BÓG,  HONOR, OJCZYZNA. Z prawej strony bukiet z kwiatów jabłoni.

            Uroczystość rozpoczęto stałym ceremoniałem: wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem Hymnu Państwowego przez wszystkich uczniów i pracowników szkoły.

            Zatrzymaliśmy się na chwilę by rozważyć trzy ważne w historii Polski słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. Cóż te słowa znaczą dla nas młodych ze współczesnego pokolenia…. Zdajemy sobie sprawę z tego, że dziś czasy nie są łatwe, nie jest łatwo być prawdziwym Polakiem. To właśnie po to przypominamy tych, którzy rozproszeni po całym świecie żyli i działali na rzecz wolnej Ojczyzny, i to właśnie po to przypominamy te chlubne karty naszej historii, by czerpać z nich mądrość, wartości, które przez wieki pozwalały Polakom trwać uparcie przy swoich przekonaniach. Następnie rozpoczęliśmy wędrówkę poetycką w rytm poloneza” Pożegnanie Ojczyzny”. Nie zabrakło też scenki I.Krasickiego „Żona modna” i kilka fragmentów z „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. Uczniowie zaśpiewali słynną pieśń „Witaj Maj, Trzeci Maj”, która nam Polakom kojarzy się  ze świętem 3 Maja od 1791r. W wykonaniu uczniów usłyszeliśmy inne utwory „ Polonez 3 Maja”, Jak długo w sercu naszym”, "Marsz, marsz Polonia” i „Rotę”.

Janina Frączek

1 1 Kopiowanie

1 2 Kopiowanie

1 3 Kopiowanie