Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

Nadchodzące wydarzenia

Tłusty czwartek
28 Lut 2019
00:00
Odsłon artykułów:
2999246

przekształcenie1

W dniu 11 lipca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, jest to rocznica  tzw. „Krwawej Niedzieli” z 1943 roku, podczas której na Wołyniu doszło do ogromnej liczby mordów na Polakach.

W tym dniu Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec Stanisław Mikołajczyk wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Węglińca Waldemarem Błauciakiem uczcili pamięć o pomordowanych składając kwiaty i znicze pod pomnikiem ”Pamięci członków rodzin z Kresów Wschodnich, którzy cierpieli i ginęli za to, że byli Polakami” na Skwerze Podolskim w Węglińcu.

Wśród zgromadzonych byli przedstawiciele Stowarzyszenia „Kresy w Pamięci”, Dyrektorzy szkół z Węglińca i Ruszowa, Wicestarosta Zgorzelecki, Sołtysi Sołectw Jagodzin i Ruszów oraz mieszkańcy.

Słowem wstępu zaczął Prezes Stowarzyszenia "Kresy w Pamięci" Alfred Janicki, przypominając o cierpieniu, męce i bólu jaki miał miejsce podczas tych tragicznych wydarzeń. Później głos zabrał Wicestarosta Zgorzelecki, a następnie Burmistrz, który podziękował zgromadzonym za pamięć i obecność.

Kolejnym etapem uczczenia tych obchodów było zwiedzenie wystawy upamiętniającej na fotografiach skutki „Krwawej Niedzieli”. Wpisem do Księgi Pamiątkowej, Burmistrz podkreślił jak ważna jest dbałość o historię naszych pokoleń.

Władze samorządowe również udały się do Ruszowa, gdzie pod pomnikiem Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich w Parku Wiejskim pomodlono się za ofiary oraz złożono symboliczne wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

1 Kopiowanie

DSCN9299 Kopiowanie

2 Kopiowanie

3 Kopiowanie

4 Kopiowanie

5 Kopiowanie

6 Kopiowanie

7 Kopiowanie

8 Kopiowanie

06 DSC05436 Kopiowanie

fot. E. Remiszewski

9 Kopiowanie