Rozmiar czcionki:
Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

      

koronawirus

banner poradni segregacji

baner1

    Nie od dziś wiadomo, że Gmina Węgliniec jest partnerem niemieckiej Gminy Kodersdorf. W 2005 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Czerwonej Wodzie nawiązała współpracę z FFW Kodersdorf i od tego wszystko się zaczęło. Przez wiele lat realizowane były różne działania na poziomie działań strażaków ratowników. Wzajemna wymiana doświadczeń, wspólne ćwiczenia oraz zakupy sprzętu ratowniczego, w tym również samochodów to nie nowość.

    W tym roku z inicjatywy przedstawicieli niemieckiej gminy realizowany był wspólny projekt pod nazwą: "Saksońsko - polskie spotkanie straży pożarnej". 29 września, tym razem bez mundurów i wyposażenia, a za to z partnerkami udali się strażacy z Jagodzina, Starego Węglińca, Węglińca i Czerwonej Wody na spotkanie do Kodersdorfu. W spotkaniu wziął również udział Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec pan Stanisław Mikołajczyk, który przybył na zaproszenie Burmistrza Kodersdorf Rene Schoene. Pierwsza część spotkania dotyczyła spraw strażackich. Omówiony został temat działalności strażaków z Niemiec na terenie Gminy Kodersdorf oraz przyległych obszarach. Zapoznano też przybyłych gości ze sprzętem pożarniczym i infrastrukturą. Druga część, to występy grup artystycznych oraz zespołów muzycznych. Gościnnie podczas spotkania zaprezentował się zespół z Czerwonej Wody - "Podolanie". Po części artystycznej odbyło się zwiedzanie gminy. Podczas wycieczki autokarowej została przedstawiona strefa ekonomiczna i istniejące w niej zakłady przemysłowe. Spotkanie tego dnia zakończyła wspólna kolacja.

    Niedziela 30 września, to zmagania Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Polski i Niemiec. Polską stronę reprezentowały MDP Czerwona Woda, MDP Jagodzin, MDP Stary Węgliniec i MDP Ruszów. Zawody zręcznościowe, wyścigi pontonów, maxi piłkarzyki, strzelanie z pistoletów laserowych, to tylko niektóre konkurencje rozegrane tego dnia. Po wspólnej zabawie wszyscy chętni mogli upiec samodzielnie pizzę.

    Organizacja wspólnego dwudniowego spotkania miała na celu umocnienie współpracy Gmin Kodersdorf i Węgliniec, która trwa już ponad dziesięć lat.

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1