Rozmiar czcionki:
Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

      

koronawirus

banner poradni segregacji

baner1

    W sobotę 6 października 2018 roku w Domu Kultury w Czerwonej Wodzie odbyła się II Wiejska Biesiada przy Kapuście. Uroczystość rozpoczęła się występami zespołów dziecięcych Szkoły Podstawowej z Czerwonej Wody i zespół dziecięcy „Mały Bolesławiec” z Bolesławca. W Biesiadzie udział również wzięły  okoliczne zespoły ludowe. Zostały one bardzo ciepło przyjęte przez licznie zgromadzoną publiczność.

   Tradycyjne kiszenie kapusty przyciągnęło nie tylko starszych ale i młodszych uczestników Biesiady, którzy chcieli spróbować swoich sił. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem przyglądały się starodawnym przyrządom do szatkowania i kiszenia kapusty. Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec Stanisław Mikołajczyk oprócz innych uczestników, wziął udział w robieniu masła w tradycyjnej maselnicy. Miłe to tym bardziej, że tradycyjne ugniatanie kapusty czy wyrób masła nie jest już tak popularne w obecnych czasach. Ponadto przeprowadzono również konkurs na potrawy z kiszonej kapusty.

   W organizację po raz kolejny „Biesiady przy Kapuście” zaangażował się zespół „Podolanie”, który kultywuje w różnych formach  ludowe zwyczaje, a któremu to Zespołowi należą się słowa uznania i podziękowania.

   Biesiada zgromadziła dużą liczbę uczestników, którzy wspólnie wyśmienicie się bawili przy dźwiękach muzyki ludowej. Już teraz można śmiało stwierdzić, że Wiejska Biesiada przy Kapuście na stałe wpisana zostanie do kalendarza imprez gminnych.

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1